O projekcie
Wiersze w metrze to inicjatywa kulturalna w przestrzeni miejskiej, która po czteroletniej przerwie powróci do Warszawy. Organizatorem tegorocznej edycji jest warszawski oddział Europejskiego Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury EUNIC.

„Tegoroczna, piąta edycja, jest dla nas wyjątkowa“ – opowiada dr Georg Blochmann, przewodniczący EUNIC Warszawa, dyrektor Goethe-Institut Warszawa – „Wiersze w metrze powracają na prośbę warszawiaków - udało nam się przywrócić projekt, który jest doskonałym dowodem na to, że tkanka miejska i kultura mogą się uzupełniać.“

„Zależy nam na tym, by kultura była elementem życia codziennego mieszkańców. Metro jest idealnym miejscem. Mam nadzieję, że to spotkanie z poezją będzie dla warszawiaków inspirujące” – mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

W tegorocznej kampanii prezentowane wiersze pochodzą z dwudziestu krajów Europy, od Hiszpanii i Portugalii po Ukrainę, Turcję i Kazachstan. Nie zabraknie też poezji polskiej. Wyboru poetów i wierszy dokonywały poszczególne instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, a także m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej oraz kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności.


Organizatorem tegorocznej edycji jest warszawski oddział Europejskiego Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury EUNIC oraz m.st. Warszawa.
Dlaczego w metrze?

Miasto to przestrzeń dynamiczna, w której ludzie cały czas przemieszczają się w ciągu dnia z jednego punktu do drugiego. W dużych aglomeracjach doskonałym łącznikiem komunikacyjnym jest metro. Pozbawiona ciekawych widoków za oknem podziemna trasa, zmusza podróżnych do zainteresowania się zawieszonymi w metrze plakatami i informacjami. Podczas Wierszy w metrze, literatura opanowuje miejsce przeznaczone na komunikat reklamowy – wybudza odbiorcę z codziennej rutyny i pozwala na chwilę niekomercyjnej refleksji, na chwilę zadumy, na odbycie lirycznej podróży do świata współczesnej poezji oraz wgłąb własnej wyobraźni i wrażliwości.

O Wierszach w metrze

W 2008 roku, z inicjatywy Instytutu Książki i British Council w Warszawie, powstał pomysł unikalnej inicjatywy kulturalnej w przestrzeni miejskiej. Projekt miał na celu propagowanie współczesnej poezji europejskiej i nazwany został Wiersze w metrze.
Pierwowzorem pomysłu umieszczania poezji w metrze jest cykliczny projekt o nazwie Poems on the Underground, który od 1986 roku odbywa się w Londynie. Podobne kampanie prowadzone są lub były także m.in. w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Brukseli, Stuttgarcie i Moskwie.


Twitter